Робота. Зарплата. Пенсії Автор: admin Друкувати

Названо причини падіння зарплат в Україні

 • .


  Повномасштабна війна значно повпливала на гаманці українців та їхні заробітні плати. Щоб зрозуміти, чому зарплати падають, експерти порталу Work.ua поспілкувалися з економістом Михайлом Крапивком і проаналізували макроекономічний та монетарний огляд від Нацбанку України.

  0389_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb) Вплив ВПО та скорочення економіки
  Ринок праці сьогодні зазнав значних змін через вплив еміграції. Велика частина людей, здебільшого жінки з дітьми, покинули свої місця проживання та переїхали в іншу частину Україну або за кордон. За словами експерта, вони частково звільнили свої робочі місця, на які зараз росте попит від людей, котрі мігрували зі сходу в центр і на захід України. І начебто оплата праці повинна підвищитися, але є фактори, які цьому заважають.
  Головний фактор — скорочення економіки: зменшується кількість робочих місць у торгівлі, побутових послугах, освіті, туризмі, виробництві та інших сферах.
  «Через нестачу споживання закривається малий бізнес. Також скорочення економіки пов’язане з тимчасовим від’їздом власників бізнесу, які закрили свої підприємства», — сказав економіст.
  Через те, що роботодавці зазнали негативного впливу війни, частина економіки досі не працює: більшість споживачів втратила можливість купувати товари та послуги, знизилися обсяги експорту. Через це комерційна діяльність великої частки компаній не повернулася до довоєнного рівня.
  Бізнесу доводиться зменшувати витрати та скорочувати розмір заробітних плат як чинним, так і новим працівникам. Також ці фактори сприяли тому, що зараз ринок праці належить роботодавцям, а в деяких компаніях критерії відбору стали жорсткішими.
  Згідно з дослідженням Work.ua, усім довелось спочатку зупинити наймання, оптимізувати персонал, переформатувати діяльність з фокусом на ефективність, щоб врятувати бізнес. Зарплати намагались утримувати, але вдавалися до випадків зменшення на 15-30% коштом ставки або відключення бонусної частини.
  Водночас внутрішньо переміщені особи шукають робочі місця на підконтрольних Україні територіях. Здебільшого ВПО готові йти на меншу оплату праці, вони влаштовуються на тимчасово вільні робочі місця тих, хто виїхав.
  «Таким чином є надлишкова пропозиція від працівників і недостатній попит від роботодавців», — зазначив економіст.
  До того ж Нацбанк зазначає, що зростання кількості вакансій суттєво поступається приросту резюме. ​За даними дослідження, кількість вакансій продовжує зростати на 10% за тиждень, і наразі їх вже понад 25 000.
  Однак експерти кажуть, що вартість праці почне зростати тільки тоді, коли збільшиться кількість вакансій від роботодавців, а кількість відгуків від працівників зменшиться.
  На скільки впали з.п.? В огляді НБУ зазначається, що більшість підприємств не в змозі виплачувати зарплату на довоєнному рівні.
  За різними опитуваннями, падіння зарплат у приватному секторі в середньому становило від 25% до 50% як порівняти з довоєнним часом. Найбільше таких у видобувній промисловості та будівництві.
  Поступово зростає частка підприємств, що зменшили оплату праці на 10–50%, зокрема в енергетиці, секторі послуг, транспорті та торгівлі. Сільськогосподарські підприємства переважають серед тих, хто не змінив або навіть підвищив зарплати.
  Дещо краща ситуація в бюджетному секторі — персонал частково відправляли в простій з виплатою 2/3 зарплат.
  Реальні зарплати зменшилися
  На заробітну плату впливає безліч чинників. Безумовно, війна запустила ланцюг змін, які на собі може відчути кожен українець.
  За словами економіста, додаткові чинники падіння зарплат — девальвація, тобто ослаблення курсу гривні стосовно «твердих» валют, та інфляція (зростання загального рівня цін).
  За даними НБУ, інфляція в Україні далі пришвидшується передусім через:
  порушення виробничих та логістичних шляхів;
  руйнування потужностей та інфраструктури;
  окупацію територій.
  Як наслідок, виникають локальні та тимчасові дефіцити, наприклад пального та солі, збільшуються витрати бізнесу, зростають ціни на окупованих територіях.
  Якщо у працівників навіть не скорочувалася номінальна зарплата, реальна зарплата все одно зменшилася. Бо купувати та отримувати послуги доводиться вже за збільшеними цінами, як порівняти з довоєнним часом.

  Эта же новость на украинском языке"businessUA.com"  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Підписатись не коментуючи
E-mail:

Додати коментар

 
Имя:
Пароль: (если зарегистрирован)
Email: (обязательно!)
captcha

теги форматирования

добавить смайлы
 
Підписатись на коментарі по e-mail  

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми