Робота. Зарплата. Пенсії Автор: admin Друкувати

Експертка проаналізувала ринок праці в Україні

 • .


  Повномасштабна війна в Україні вже знищила приблизно половину вітчизняного ринку праці. Найбільше потерпіли наймані працівники, а також малий і середній бізнес. Втрачено близько 4,8 млн робочих місць. У разі продовження бойових дій ця цифра може зрости до 7 млн, повідомляють у Міжнародній організації праці. Кризу спричинило не лише масове закриття підприємств на територіях, де тривають бойові дії, а й відтік іноземних компаній, які не готові вести бізнес в Україні під час війни. Зараз попит на роботу в рази вищий за пропозицію - на одну вакансію можуть претендувати до 17 осіб залежно від регіону.

  0389_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb) Про це журналістка розпитала експертку Тетяну Пашкіну про ситуацію на ринку праці.

  ЯК ЗМІНИВСЯ РИНОК ПРАЦІ?
  Через воєнні дії в Україні третина підприємств досі не відновили роботу, мільйони переселенців із зон інтенсивних бойових дій переїхали в "тил" і втратили заробіток. Ситуація складна, але почалися позитивні зміни, стверджують аналітики.

  "Ще на початку року було понад 100 тисяч вакансій на кожному сайті пошуку роботи, зараз ця цифра вп'ятеро менша. Але це краще в порівнянні з показниками березня, де взагалі був провал. Не все вирівнялося, у містах і селах є геть різні ситуації. Ринок став різноманітнішим. Якщо до війни у Харкові була велика кількість студентських пропозицій, ІТ (робота у сфері інформаційних технологій. - Gazeta.ua), продавці, то зараз про пропозиції працевлаштування в цьому місті без сліз розповідати неможливо. У березні був дивний, але зрозумілий тренд - пропозицій роботи у Львові було більше, ніж у Києві. А тепер вирівнюється потрохи й збільшується кількість сезонних вакансій", - говорить Тетяна Пашкіна.

  На сезонну роботу шукають працівників у готельні комплекси - покоївок, адміністраторів, посудомийників тощо. Кафе, бари відкривають літні веранди, тому потрібно більше офіціантів. З'являються вакансії для роботи в мотузкових парках, продавці гелієвих кульок, цукрової вати, оператори прокату машинок. А також матроси-рятувальники, прибиральники територій у санаторіях.

  Роботодавці намагаються знайти адекватних фахівців на всій території України, розуміючи, що багато з них у Польщі та інших країнах Європи. Тому поки що доведеться брати тих, що є, а не тих, яких хочеться

  "Ринок став мобільнішим. Є багато вакансій на регіональних порталах про те, що шукають працівників до Києва. Харків'ян запрошують на роботу до Львова. Одеситів - до Мукачева й так далі. Роботодавці намагаються знайти адекватних фахівців на всій території України, розуміючи, що багато з них у Польщі та інших країнах Європи. Тому поки доведеться брати тих, що є, а не тих, яких хочеться. Велика кількість людей є безробітними та ще декілька місяців будуть. Але ринок потроху піднімається", - каже експертка.

  ЯКІ ПРОФЕСІЇ ДОСІ КОРИСТУЮТЬСЯ ПОПИТОМ?
  Зараз зростає попит на будівельні професії, робітників комунальних підприємств і водіїв. Також багато вакансій у переробній промисловості. Починає оживати й галузь торгівлі.

  "Продаж, торгівля, виробництво, ІТ - вони як були лідерами, так і лишилися. Маркетинг з рекламою трохи просіли. Фармацевтика непогано почувається. Аграрії мають у невеличких містах багато вакансій - технолог, зоотехнік, агрономи, фахівці з товарних свиней і навіть менеджери з продажу спермоматеріалів. У кожному місті свій нюанс. Наприклад, Західна Україна - це великий постачальник весільних суконь, і тому Тернопіль, Чернівці, Луцьк, Хмельницький - це велика кількість вакансій швачок, оздоблювачок, технологів, менеджерів", - говорить експертка.

  Продаж, торгівля, виробництво, ІТ - вони як були лідерами, так і лишилися

  Сфера гостинності потроху оговтується. З'являється велика кількість вакансій баристів, кухарів, офіціантів, хостес, прибиральників.

  "Київ є лідером за кількістю вакансій. Ще кілька тижнів їх було п'ять тисяч на сайтах, зараз більше. Маємо велику кількість пропозицій різного типу продажів - від оператора контакт-центру з вихідних дзвінків і до акаунт-менеджерів, менеджерів з роботи з клієнтами тощо. Також багато маємо вакансій ІТ, усіляких продавців, касирів, мерчандайзерів", - додає Тетяна.

  Трапляються і рідкісні вакансії - різьбярі, ковалі й лісоруби.

  "У Києві бачу пропозицію - вчений для роботи в провідних колективах і лабораторіях Китаю. Вони раз на пів року публікують такі вакансії, але не думала, що буде запит під час війни".

  РИНОК ЯКИХ ВАКАНСІЙ ПРОСІВ?
  Через втрату роботи багатьом українцям доводиться перекваліфіковуватися або тимчасово переходити на менш престижні посади, які не потребують професійних знань.

  "Не 100 відсотків, але сфера шоубізу, івентів і всіляких розважальних заходів мінімізувалася. Здавалося, що туризм помер, але бачу велику кількість компаній, які потроху вивозять екскурсії навколо Києва та інших міст. Пропонують відпочинок навіть закордоном. Люди стараються хоч трохи заробити. Мені здається, що в кожній сфері будуть компанії, які вижили завдяки певній упертості чи намаганні залишитися на плаву за будь-яких умов. І будуть компанії, які скажуть - ринок нам не підходить, людей ми стільки не наберемо, згортаймося, банкрутуємо", - говорить Тетяна.

  Здавалося, що туризм помер, але бачу велику кількість компаній, які потроху вивозять екскурсії навколо Києва та інших міст. Пропонують відпочинок навіть закордоном

  Також потерпають ІТ від відтоку клієнтів, які бояться, що в країні війна. Крім того, мало вакансій для НR-фахівців з роботи з персоналом, маркетологів, не завжди потрібні бухгалтери, охоронці й офіс-менеджери.

  "Не можу сказати, що є якісь сфери, які прекрасно почуваються. Хіба, можливо, продаж харчових продуктів. Але мені хотілося б, щоб інші сфери хоча б лишилися на паузі й мали змогу поновитися, коли все буде краще, ніж зараз", - говорить Тетяна.

  ЯК ЗМІНИЛИСЯ ЗАРПЛАТИ?
  Після початку повномасштабного вторгнення РФ падіння рівня зарплат у приватному секторі в середньому становило від 25-50% у порівнянні з довоєнним часом. Найбільше таких - у видобувній промисловості й будівництві, повідомляють у Нацбанку.

  "Маємо дві одночасно протилежні тенденції. Є компанії, які попри все продовжують виплачувати довоєнну зарплату. Є навіть випадки, коли HR шукають, як можна оптимізувати соціальний пакет і, наприклад, надати співробітникам психологічну допомогу. Або щось працівникам купити, щоб ті почували себе потрібними. І є варіант, коли зарплатня зрізана до мінімуму. Іноді роботодавці намагаються скористатися ситуацією і купити фахівців подешевше, бо розуміють, що багато людей шукають будь-яку роботу й готові продавати свої руки, щоб чимшвидше піти на хоч якісь гроші. Великі компанії залишили, в основному, довоєнну заробітну плату", - каже Тетяна.

  Іноді роботодавці намагаються скористатися ситуацією і купити фахівців подешевше, бо розуміють, що багато людей шукають будь-яку роботу й готові продавати свої руки, щоб чимшвидше піти на хоч якісь гроші

  Багато роботодавців перевели фахівців від оплати повної ставки до невеликої ставки й значної бонусної частини або на погодинну оплату. Або запровадили бонусні системи мотивацій, які трохи мінімізують витрати.

  "Є ситуація, що висока зарплатня, потребує вищої кваліфікації - і тут два потоки стикаються. Роботодавці хочуть, користуючись моментом, трохи дешевше найняти людей, які коштують дорожче. І є друга ситуація: наприклад, продавець-консультант - переважно це жінка середніх років, яка має дітей, - це та аудиторія, яка великою мірою виїхала з Києва до інших міст або за кордон. Якщо звузити цільову аудиторію, то в роботодавців виникають проблеми, що людей нема зараз тут. І на ці гроші доводиться наймати менш адекватних людей і зменшувати зарплату або давати додаткове навантаження", - говорить Пашкіна.

  Частина людей ладні йти працювати на будь-які гроші. Але це тимчасово, поки не знайдуть високооплачуванішу роботу.

  Не здивуюся, якщо є ситуації, коли деякі роботодавці перейшли на "темний бік" - тобто зарплатня перестала бути 100 відсотків офіційною і виплачуваною вчасно

  "Не здивуюся, якщо є ситуації, коли деякі роботодавці перейшли на "темний бік" - тобто зарплатня перестала бути 100 відсотків офіційною і виплачуваною вчасно. І на деяких форумах народ пише, що в роботодавців сором скінчився і я розумію, що є певні факти, які це підтверджують. Якщо дивитися поверхнево на вакансії, то виходить, що ситуація складна, але не катастрофічна. Ми потихенько вибираємося. Проте у нас буде багато компаній, які банкрутують, бо бракує фінансового запасу це все витягти. А зарплата стоятиме на місці або знижуватиметься".

  ЯК НЕ ПОТРАПИТИ НА ГАЧОК ШАХРАЇВ?
  У середньому українцям на пошук роботи потрібно близько пів року, за оцінками аналітика grc.ua. Експерти радять ретельно перевіряти роботодавця, бо почастішали випадки шахрайств.

  "У Києві цього менше, але в регіонах у вайбері й телеграмі в пошуку роботи бачу вакансії, які мені здаються сумнівними. Наприклад, коли пишуть "Витрати пів годинки й отримай мільйон доларів", умовно кажучи. Або коли пропонують якусь елементарну роботу за шалені гроші, чи коли незрозуміло, що робити. У таких групах багато шахраїв і люди наражають себе на небезпеку, коли надають свої дані, бо можуть стати жертвами", - говорить Тетяна.

  Радить якомога більше дізнатися про роботодавця, тоді більше шансів, що не пошкодуєте про працевлаштування.

  Якщо сильно потрібен підробіток, то простіше пройти районом і проглянути оголошення в місцевих магазинах

  "Навіть якщо сильно потрібна робота, то треба вкрай обережно підходити до вибору роботодавця і роботи, яку ви шукаєте. На жаль, війна провокує шахраїв і вони трохи активізувалися. А люди в паніці неспроможні логічно мислити й можуть стати жертвами. Якщо сильно потрібен підробіток, то простіше пройти районом і проглянути оголошення в місцевих магазинах, ніж надати у вайбер свої персональні дані, на які шахраї можуть взяти кредити тощо", - пояснила експертка.

  Эта же новость на украинском языке"businessUA.com"  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Підписатись не коментуючи
E-mail:

Додати коментар

 
Имя:
Пароль: (если зарегистрирован)
Email: (обязательно!)
captcha

теги форматирования

добавить смайлы
 
Підписатись на коментарі по e-mail  

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми