Фінанси. Гроші. Валюта Автор: admin Друкувати

Як зберегти гривневі заощадження

 • .


  Національний банк України 2 червня підвищив облікову ставку з 10% до 25%. Це допоможе утримувати стабільний курс гривні і захистити доходи та заощадження громадян від знецінення.

  3959_1461614318_nb.jpeg (96.86 Kb) Про це повідомляє пресслужба НБУ.
  Як громадянам зараз захистити свої гривневі доходи та заощадження від інфляції (тобто від зростання цін)
  У квітні інфляція в Україні прискорилася до 16,4% у річному вимірі, й за оцінками НБУ за підсумками року вона може перевищити 20%.
  Для того, щоб уже зараз захистити свої заощадження від зростання цін українці можуть покласти кошти на банківський депозит. Відсоткова ставка за депозитами залежить від його виду: строковий чи на вимогу. За останнім ставка зазвичай нижча. Також ставка залежить від терміну вкладу. Середня ставка за депозитами на 1–3 місяці становить 6-7% річних у гривні, на 12 місяців — близько 8%.

  Депозити є захищеними й у разі ліквідації банку Фонд гарантування вкладів фізичних осіб відшкодовує вкладникам їхні кошти. На час дії воєнного стану та трьох місяців після нього — це 100% гарантії. Після цього періоду гарантована сума за вкладами становитиме 600 тис. грн.
  Ще один варіант для заощаджень — придбати цінні папери уряду. В умовах війни уряд випустив спеціальні військові ОВДП, гроші від яких йдуть на фінансування потреб армії та соціальні потреби. Максимальна ставка за випущеними раніше гривневими облігаціями становила 11,5% річних. Виплати за ними на 100% гарантуються державою та обслуговуються Міністерством фінансів України.

  Що ж змінить підвищення облікової ставки
  По-перше, мають зрости ставки за ОВДП. Зараз держава розміщує військові ОВДП і пропонує за них максимум 11,5% річних у гривні. Це вище, ніж відсоткові ставки за банківськими депозитами, проте нижче рівня інфляції. Якщо ж ставки за ОВДП зростуть услід за обліковою ставкою, вони стануть набагато цікавішими для заощаджень та допоможуть українцям захистити свої гроші від інфляції.

  По-друге, мають зрости ставки за банківськими депозитами. Як і у випадку з ОВДП, процентна ставка за ними не перекриває втрати від інфляції. Після підвищення ставок за депозитами українці матимуть ще один інструмент, щоб убезпечити свої доходи. Як результат, очікується, що громадяни отримають більше можливостей заощаджувати в гривні. Це означає, що знизиться попит на валюту і тиск на обмінний курс. Тож НБУ зможе підтримувати курсову стабільність та гальмувати інфляцію.
  Як підвищення ставки НБУ вплине на кредитування
  НБУ не очікує значного підвищення ставок за кредитами, адже вони зростали і раніше, попри незмінність облікової ставки з січня 2022 року. Це пояснюється тим, що банки сильно ризикують не повернути кредит під час війни. Тому вони намагаються видавати кредити тільки надійним позичальникам, за яких вони конкурують між собою. Така конкуренція стримує підвищення ставок за кредитами.
  Водночас зросте інтерес до гривневих депозитів та ОВДП. Це допоможе знизити тиск на обмінний курс і стримувати інфляцію. Коли Національний банк досягне цих цілей, він почне знижувати ставку, щоб стимулювати економіку, якій треба буде швидко відновлюватися після перемоги у війні.

  Эта же новость на украинском языке"businessUA.com"  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Підписатись не коментуючи
E-mail:

Додати коментар

 
Имя:
Пароль: (если зарегистрирован)
Email: (обязательно!)
captcha

теги форматирования

добавить смайлы
 
Підписатись на коментарі по e-mail  

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми