Фінанси. Гроші. Валюта Автор: admin Друкувати

Чи буде дешевий долар? Економісти дали прогноз на 2021

 • .


  Економісти бачать передумови для зміцнення гривні, однак пандемія як і раніше залишається "чорним лебедем".

  86_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

  Долар залишається дуже важливою валютою і для України в цілому, і для багатьох її громадян зокрема. Багато хто купує валюту, намагаючись захистити свої заощадження від інфляції. З курсом американської валюти тісно пов'язані ціни на цілу низку товарів і продуктів.

  Яким буде курс долара у 2021 році? Попросив поділитися прогнозами на рік економічних експертів.

  Підсумки 2020-го: плюс 20% на користь долара
  У 2020 році українська валюта не раз дивувала. Минулий Новий рік, ще до пандемії, українська гривня зустріла на піку свого зміцнення. На новорічні свята рік тому Нацбанк встановив курс долара 23,69 грн. Такого дешевого долара у нас не було з 2016 року. І експерти прогнозували подальше зміцнення гривні протягом 2020 року.

  Однак пандемія не дозволила збутися цим прогнозам. У березні, після оголошення локдауну, курс долара різко підскочив вище 28 грн. І це при тому, що в інші роки в цей період зазвичай починалася ревальвація гривні, яка тривала аж до літа. Втім, панічний зліт курсу незабаром змінився плавним зниженням, однак до літа гривня змогла зміцнитися лише до 26,5, після чого знову почала здавати позиції.

  До Нового, 2021 року гривня підійшла близько позначки 28,3 грн за долар. Отже, за рік вона поступилася долару майже 20%.

  2021-й: є передумови для зниження курсу
  Навчені гірким досвідом 2020-го, експерти побоюються давати однозначні прогнози на 2021 рік. З одного боку, ситуація на світових ринках, від яких серйозно залежить українська економіка, сприятлива для нашої країни і її валюти, визнають вони.

  "Складно робити прогнози на весь наступний рік, позаяк 2020-й наочно показав, як різко може змінюватися ситуація. Якщо все ж світовій економіці вдасться зберегти поточні тренди, то рік може виявитися цілком позитивним для ринків країн, що розвиваються. Варто бути готовим до того, що ціни на базову сировину, метали і продукцію сільського господарства продовжать своє зростання у 2021 році. І для цих умов активи і валюти країн, що розвиваються, виглядають вкрай привабливими", – говорить керівник "EXANTE Україна" Володимир Позній.

  На користь зміцнення гривні говорить і позиція американського долара по відношенню до корзини валют.

  "Долар опустився на мінімуми за два з половиною роки по відношенню до основних валют. І складається переконання, що йому потрібен корекційний відкат. Але з історичної точки зору американська валюта перебуває на дуже високих рівнях, маючи значний потенціал зниження. ФРС і уряд США вживають активних заходів зі стимулювання економіки. І в короткостроковому плані у цієї політики є важливий побічний ефект: ослаблення долара. Так що зростання EUR/USD в область 1,25 – 1,30 до кінця 2021 року виглядає цілком робочим варіантом розвитку подій", – вважає Володимир Позній.

  Відповідно, для гривні майбутній рік може стати періодом розвороту до зниження, вважає експерт. Ця тенденція вже спостерігалася в листопаді. І, якщо вона продовжиться, гривня може виявитися біля позначки в 24. Однак шлях до цих рівнів може зайняти рік-півтора. А ось досягти позначки в 25 грн за долар в цьому році – оптимістична, але цілком досяжна для гривні мета цього року, вважає Володимир Позній.

  "Євро в цих умовах може впасти нижче 32 грн і потенційно здатний отримати наступну потужну підтримку покупців лише в області 30 грн", – додає експерт.

  Про те, що в 2021 році складаються умови для зміцнення гривні, говорить і економічний експерт Василь Невмержицький, радник голови правління "Кредитвест банку".

  "Я переконаний, що в 2021 році середньорічний курс гривні до долара не досягне закладеного в бюджеті показника 29,1 грн за долар. У пікові моменти, які припадуть на початок і кінець року, курс ситуативно може досягати рівня 29 грн/дол., але в середньому по року значення, на мою думку, складе близько 27,5 грн/долар", – прогнозує Василь Невмержицький.

  При цьому експерт уточнює: на початку року курс долара буде коливатися в діапазоні 28,0 – 28,7 грн. Цьому сприятиме низка факторів. У тому числі локдаун у січні, який буде стримувати надходження інвестицій з-за кордону і підтримає девальваційні очікування.

  Навесні гривня увійде в довгий період зміцнення, вважає Василь Невмержицький. І мінімальний курс долара ми побачимо, як зазвичай, влітку.

  "На мінімумі влітку курс буде опускатися до 26 грн. Але про рівні 25 грн і нижче мова точно йти не буде", – упевнений він.

  Зміцненню гривні сприятимуть, насамперед, іноземні інвестиції, уточнює експерт.

  "Я очікую істотного зростання портфеля ОВДП нерезидентів у 2021 році, який супроводжуватиметься надходженням валюти з подальшим її обміном на гривню. Крім того, в наступному році стартує земельна реформа. Так, поки що не йдеться про повне відкриття ринку, але навіть в такому вигляді реформа здатна залучити інвестиції. Ще одна точка докладання інвестиційних зусиль – гральний бізнес, який активно розвиватметься у 2021-му", – перераховує основні передумови для зміцнення гривні Василь Невмержицький.

  А ось в кінці року ми знову побачимо девальвацію, попереджає він.

  "Кінець року буде не дуже сприятливим для гривні. Попит на валюту восени і на початку зими зросте. У тому числі за рахунок покупки валюти іноземними підрядниками, які виконують роботи в Україні, і репатріації дивідендів", – говорить експерт.

  Карантин може внести поправки в прогнози
  Водночас президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко підкреслює, що ситуація багато в чому залежатиме від подальшого розвитку подій з коронавірусною пандемією.

  "На початку року зазвичай буває девальвація гривні, і я думаю, що взимку 2021-го вона буде десь до 29 грн за долар. Принаймні такий курс я вважаю цілком реальним. А ось потім все залежатиме від того, як складатиметься ситуація з карантином. Буде він продовжений чи ні? Які будуть умови? Зараз спрогнозувати складно. Якщо екстремальних подій в наступному році не буде, до кінця року курс буде в районі 29 грн. Так що закладений в бюджет курс я вважаю нормальним. 30 грн за долар не повинно бути. Але якщо відбудуться якісь екстремальні події – продовження карантину, вибори чи щось таке – долар може коштувати і дорожче 30 грн", – вважає Олександр Охріменко.

  При цьому експерт уточнює: влітку долар коштуватиме дешевше. Але він прогнозує курс вищий, ніж його колеги.

  "Влітку буде ревальвація гривні. Думаю, до 27 з копійками або до 28 грн. Курс долара 25 грн малоймовірний. Точніше, ймовірність є, але дуже незначна", – говорить Олександр Охріменко.

  Нові тенденції на валютному ринку
  Василь Невмержицький висловлює думку, що в 2021 році ситуація на валютному ринку може помітно змінитися. Зокрема, на його думку, є передумови для зменшення волатильності курсу, тобто ми можемо не спостерігати різких стрибків.

  "По-перше, НБУ анонсував відкриття для всіх компаній права купувати валюту. Неважливо, мають вони зовнішньоекономічні контракти чи ні. Це зробить ринок більш ємним, а значить, більш стійким до тимчасових перекосів між попитом і пропозицією, до спроб спекулянтів розгойдати курс. Крім того, я очікую активного розвитку ринку валютних ф'ючерсів. Це також сприятиме меншій волатильності на ринку", – говорить Василь Невмержицький.

  Эта же новость на украинском языке"businessUA.com"  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Підписатись не коментуючи
E-mail:

Додати коментар

 
Имя:
Пароль: (если зарегистрирован)
Email: (обязательно!)
captcha

теги форматирования

добавить смайлы
 
Підписатись на коментарі по e-mail  

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми