Банк «Січ» став першим банком, який визнали неплатоспроможним за несплату відсотків щодо рефінансування НБУ (у сумі 67,5 млн грн). Крім того, за кредити рефінансування банк купував ОВДП із прибутковістю 10-10,5% річних. До підвищення облікової ставки до 25% така схема давала 4% маржі, а після — стала збитковою, пише Forbes. При цьому в Україні ціла низка банків сильно залежить від рефінансу та використовує заробіток на ОВДП. За даними на початок червня, таких банків було 13 (включаючи «Січ»):
Авангард;
Акордбанк;
Альянс;
Банк 3/4;
Індустріалбанк;
Комерційний індустріальний банк;
Кристалбанк;
Метабанк;
Перший інвестиційний банк;
РВС банк;
Скай банк;
Український банк реконструкції та розвитку.
Їх рефінансування становить понад третину зобов’язань, а ОВДП — понад третину активів, тобто. вони перебувають у зоні ризику. Як пояснив експерт CASE Україна Євген Дубогриз, «Акорд», «Альянс» та «Авангард» навряд чи підуть з ринку, а ось у решти фінустанов можуть виникнути серйозні труднощі.
«Це (купівля ОВДП за рефінанс. — Ред.) ситуативний заробіток, який був можливий за часів ковіда і до червня-2022. Зараз банки на цьому втрачають», — пояснив Дубогриз.
Він не вважає, що продаж банками ОВДП вирішить проблему. Папери на вторинному ринку можна продати лише зі знижкою 15-18%. Виручених у такий спосіб грошей може не вистачити на погашення рефінансування НБУ.
Эта же новость на украинском языке"businessUA.com"
Додати коментар