Банки. Кредити. Депозити Автор: admin Друкувати

Що робити вкладникам при банкрутстві

 • .


  На жаль, нестабільна економічна ситуація у країні в цілому та на ринку банківських послуг зокрема продовжує сприяти тому, що дедалі більше банків стикаються із значними труднощами, що ставлять під загрозу їх існування. Тож клієнтам банків — як юридичним, так і фізичним особам — варто зважати на це.

  5242_011990_n1.jpg (75.24 Kb) Нещодавно Національний банк України визнав один з найстаріших українських банків «Мегабанк» неплатоспроможним. Що робити вкладникам і суб’єктам господарювання в такій ситуації — розповіли експерти Бюро безоплатної правової допомоги.
  Права вкладників, якщо банк визнаний неплатоспроможним
  Спочатку визначимося з термінами.
  Неплатоспроможний банк — це банк, який не спроможний протягом одного місяця виконати законні вимоги кредиторів (фізичних та юридичних осіб).
  Кредитор — юридична або фізична особа (фізична особа — підприємець), яка має документально підтверджені вимоги до банку щодо його майнових зобов’язань.
  Тимчасова адміністрація — процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку. Тимчасова адміністрація складає реєстр кредиторів, який затверджується Фондом гарантування вкладів.
  Що ж відбувається, коли банк визнають неплатоспроможним
  Кредитор банку має вчасно заявити свої вимоги, а саме — зробити це протягом 30 днів з дня опублікування в газеті «Урядовий кур’єр» або «Голос України» оголошення про початок ліквідації банку. Зробити це можна, напраивиши письмову заяву до Фонду на адресу, вказану в оголошенні про ліквідацію банку, або безпосередньо за місцезнаходженням банку/відокремленого підрозділу банку (відділення, філії, представництва). Вимоги можуть заявлятись як з визначенням суми, так і без такого визначення.
  Будь-які вимоги кредиторів, що надійшли після 30 днів з дня опублікування Фондом відомостей про ліквідацію банку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.
  Згідно з письмовими заявами кредиторів формується реєстр акцептованих вимог кредиторів. Він містить відомості про кожного кредитора, розмір (суму) його вимог за грошовими зобов’язаннями, черговість задоволення кожної вимоги. Після затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстру інформація про це розміщується на сайтах Фонду та банку, що ліквідується, а також у доступних для відвідувачів місцях приміщень неплатоспроможного банку. Кредитори банку, вимоги яких акцептовані, мають право безкоштовно отримати включену до реєстру інформацію щодо себе після звернення та усної ідентифікації у банку.
  Задовольняються кредиторські вимоги відповідно до черговості — про початок задоволення вимог кредиторів певної черги публікується відповідне оголошення на офіційних веб-сторінках Фонду та банку. Вимоги кредиторів кожної наступної черги задовольняються в міру надходження коштів від продажу майна (активів) банку після повного задоволення вимог попередньої черги.
  Закон «Про гарантування вкладів фізичних осіб» надає фізичним особам — підприємцям такі ж гарантії, що й простим громадянам. Однак юридичні особи гарантій подібно до фізосіб не мають.

  Перше запитання, котре, безумовно, виникає при звістці про тимчасову адміністрацію в банку, що обслуговує поточний рахунок юрособи, таке: чи можна якимось чином забрати власні кошти?
  Але після того, як НБУ запроваджує тимчасову адміністрацію в банку, рух грошових коштів на рахунках клієнта обмежується. Через це кошти, що лишилися на рахунках підприємства в гривнях й іноземній валюті, можуть бути кваліфіковані як сумнівна дебіторська заборгованість, оскільки є невпевненість погашення таких сум банком-боржником.
  Хто та в якому порядку повинен буде задовольняти ці вимоги, залежатиме від того, що станеться з банком після завершення «режиму» тимчасової адміністрації. Серед можливих варіантів:
  продаж активів та зобов’язань банку іншому суб’єкту — банку, інвестору (у цьому випадку суб’єкт господарювання отримає можливість повернути свої кошти у нового дебітора, що прийме на себе зобов’язання банку);
  або ж його ліквідація (залишатиметься лише розраховувати, що активів горе-банку вистачить для повернення вкладу).
  «Тобто гарантій немає. Буде процедура банкрутства. У процесі можлива так звана санація — хтось стане правонаступником цього банку. Тоді до правонаступника перейдуть права та обов’язки. І він уже буде розраховуватися з юрособами. Якщо не буде санації, то в процесі ліквідації банку буде продано майно, стягнуто дебіторську заборгованість, і в межах цього задоволені вимоги кредиторів (цих юросіб). Кому вистачить у порядку черги. Процедура банкрутства відбуватиметься в судовому порядку і потрібно буде подавати заяву до суду в рамках цього провадження», — розповіли у Бюро.
  Право на відшкодування коштів за банківським вкладом
  Розпочати виплати гарантованого відшкодування Фонд має не пізніше 20 робочого дня з дня початку процедури виведення банку з ринку.
  Після початку процедури ліквідації банку реалізувати право на відшкодування коштів можуть усі вкладники, незалежно від строку дії договору.
  Отже, вкладник набуває права на відшкодування коштів за настання таких обставин:
  ухвалення НБУ рішення про визнання банку неплатоспроможним;
  наявність на дату ухвалення такого рішення вкладу, відкритого до вказаної дати, на суму понад 10 грн;
  складення та затвердження реєстрів вкладників, які мають право на відшкодування, із зазначенням суми виплат для кожного вкладника;
  опублікування Фондом оголошення про початок виплат відшкодування на своєму веб-сайті та у газеті («Урядовий кур`єр» чи «Голос України»).
  Які кошти ФГВФО не повертає
  Не всі кошти підлягають відшкодуванню. Так, Фондом не відшкодовуються кошти за вкладами:
  передані банку в довірче управління;
  за вкладом у розмірі менше 10 гривень;
  за ощадними та депозитними сертифікатами банків;
  розміщені на вклад у банку особою, яка є пов’язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних;
  розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік ;
  розміщені на вклад власником істотної участі банку;
  за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку;
  за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов’язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов’язань;
  за вкладами у філіях іноземних банків;
  за вкладами у банківських металах;
  розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.
  Чи можна не сплачувати за кредит, якщо банк визнано неплатоспроможним
  Для тих, хто брав кредити у «Мегабанку», зобов’язування залишаються чинними.
  Віднесення банку до категорії неплатоспроможних не припиняє дію кредитних договорів. Позичальник зобов’язаний повернути банку основну суму боргу та сплатити проценти у розмірах і у строки, встановлені договором.
  Так, у «Мегабанку» впроваджено тимчасову адміністрацію від Фонду гарантування вкладів, яка діє з 2 червня до 2 липня. В цей період можна продовжувати сплачувати борг за кредитом на реквізити, вказані у кредитному договорі.
  Що відбувається з Мегабанком
  Після 2 липня сплачувати кредитну заборгованість потрібно буде на накопичувальний рахунок, що відкривається в Національному банку України, реквізити накопичувального рахунку будуть розміщені на сайті «Мегабанку» та на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
  Погасити кредит буде можна:
  через відділення будь-якого працюючого банку згідно з його тарифами;
  за допомогою дистанційних каналів працюючих банків (онлайн-банкінг, мобільні додатки);
  готівкою через платіжні термінали;
  готівкою через каси працюючих відділень «Мегабанк».
  Отже, як не прикро, порад, які б стовідсотково дозволили повернути кошти з проблемного банку при введенні тимчасової адміністрації, не існує. Проте пильна увага до її роботи та своєчасне отримання інформації про стан справ у банку дозволить уникнути зайвих труднощів та зробити усе можливе для оптимального виходу з ситуації.

  Эта же новость на украинском языке"businessUA.com"  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Підписатись не коментуючи
E-mail:

Додати коментар

 
Имя:
Пароль: (если зарегистрирован)
Email: (обязательно!)
captcha

теги форматирования

добавить смайлы
 
Підписатись на коментарі по e-mail  

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми