Сільське господарство та промисловість Автор: admin Друкувати

Чи вистачить Україні вугілля цьогоріч

 • .


  В уряді починають поволі реагувати на складну ситуацію з запасами вугілля, запаси якого нині, виявляється, є явно недостатніми для входження у зимовий сезон. Країна цілком може опинитись на порозі енергетичної кризи минулого року, коли в екстреному порядку доводилося закуповувати електроенергію на Росії та в Білорусі аби не доводити ситуацію до віялових відключень.

  8774_vug.jpg (40.81 Kb) За повідомленням Урядового порталу, в Міністерстві енергетики проводилася велика нарада з керівниками вугледобувних підприємств, компаній теплової генерації, представниками Мінінфраструктури та Укрзалізниці щодо стану накопичення вугілля. Чиновники намагалися витиснути з вугільників та енергетиків показники планових та фактичних обсягів видобутку вугілля, запасів на складах і намірів забезпечити енергетику цим паливом.

  У риториці першого заступника міністра енергетики Юрія Власенко, який головував на цій нараді, та інших чиновників, явно простежується занепокоєність щодо поставок вугілля на теплові станції.

  "За нашими спільно з НЕК "Укренерго" розрахунками, для стабільного постачання електричної енергії споживачам при базовому сценарії роботи енергосистеми потреба у вугіллі протягом вересня 2021 – березня 2022 року складатиме близько 16 млн т. Критично важливо забезпечити дотримання планових обсягів постачання вугілля, в тому числі, за рахунок імпорту. Ключове завдання для вуглевидобувних підприємств - нарощування обсягів видобутку для дотримання затвердженого Міненерго графіка. Від того, як кожен учасник виконуватиме свої завдання, залежить наша спільна мета – стабільне проходження опалювального сезону", – заявив Юрій Власенко.

  На нараді пролунала також вимога до вугледобувних підприємства і компанії теплової генерації буквально у щоденному режимі доповідати у Міненерго про те, скільки видобуто вугілля і скільки його накопичено на складах та в яких обсягах воно надходить на ТЕС та ТЕЦ.

  Така прискіпливість і стурбованість чиновників є доволі показовим маркером, що ситуація з постачанням вугілля може бути справді загрозливою і мати наслідком суттєве скорочення виробництва електроенергії тепловою генерацією.

  Власне, теплова генерація України, яка складається з 15 ТЕС и 3 ТЕЦ на яких загалом працює 85 енергоблоків, забезпечує виробництво близько третини всієї української електроенергії. Для її генерації використовується переважно вугілля. Власником восьми найбільших ТЕС є компанія ДТЕК Ріната Ахметова. Вона ж забезпечує виробництво та постачання вугілля на свої, державні та належні іншим власникам станції. Теплові станції є важливим балансуючим елементом енергосистеми, який дозволяє згладжувати пікові стани. Тому від стабільності роботи теплових енергоблоків у великій мірі залежить стабільність виробництва та постачання електрики.

  Але станом на сьогодні практично третина енергоблоків зупинені. Причому причиною зупинки є не тільки сезонні та капітальні ремонтні роботи, а й банальна нестача палива.

  За повідомленням НЕК "Укренерго", компанії, яка управляє об'єднаною енергосистемою України, ситуація з запасами вугілля й справді є критичною. Станом на ранок 30 серпня на складах ТЕС знаходиться всього 720 тис. тон. Тоді як графік накопичення вугілля передбачає, що запаси мають бути у 2,2 рази більшими і складати більше півтори тисячі тон. Нинішній стан накопичень є навіть гіршим, аніж минулого передкризового серпня - тоді на кінець літа на складах залишався майже мільйон тон.

  Причинами такого стану запасів є, з одного боку, високий попит на електроенергію протягом літа, яку не могла в повній мірі задовольнити атомна енергетика через зупинку двох енергоблоків - на Запорізькій та Южно-українській АЕС. Тому тепловикам довелося брати на себе задоволення потреб ринку.

  Але головною причиною, як і минулого року, стали складнощі з поповненням запасів черз безгрошів'я тепловиків для яких нинішні тарифи на електрику є занизькими і не компенсують їхніх витрат на виробництво.

  Втім деякі експерти вважають, що зниження запасів може мати штучну природу і є банальним викручуванням рук уряду, який таким чином власники енергетики намагаються змусити до підвищення тарифів. Адже низькі запаси на станціях створюють загрозу зупинки енергоблоків з усіма зрозумілими наслідками у вигляді провисання енергосистеми, яка буде змушена відключати споживачів у віяловому режимі.

  Такий спосіб шантажу застосовується далеко не вперше. Минулої зими Україна вже опинялася на критичній межі по запасах вугілля. Як тоді стверджували у Державній енергогенеруючій компанії "Центренерго", виробники вугілля задирали ціни і зривали поставки. "Найбільший приватний постачальник вугільної продукції зупинив відвантаження вугілля на адресу ТЕС ПАТ "Центренерго", порушивши умови договору, не дивлячись на отриману передоплату в розмірі 106 млн грн", - з таким пресрелізом вийшла держкомпанія 19 січня. У бік Ахметова та його холдингу пролунало, що він просто скористався кризою і заявив, що відтепер продаватиме держкомпанії вугілля не по 1650 грн/т, а вже по 2100 грн/т. Тоді все завершилося поступками у бік останнього: вугілля продовжили закуповувати по нових цінах, а електрика зробила свій перший крок до подорожчання.

  Тим часом практичних наслідків ймовірних і цього року провалів у енергозапезпеченні через скорочення генерації може бути кілька.

  Вимушений імпорт електроенергії з мереж сусідніх Росії та Білорусії. Чого, зі зрозумілих причин, не хочуть допускати ні в уряді, ні в тому ж ДТЕК, адже для останього це - втрата доходу на користь конкурентів.
  Компроміс влади з виробниками щодо підвищення тарифів, аби задовольнити економічні апетити виробників електрики та постачальників вугілля.
  І саме останній сценарій розвитку подій, незважаючи на його болісніть як для кишень споживачів та реноме влади, є, схоже, єдино реалістичним

  Эта же новость на украинском языке"businessUA.com"  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Підписатись не коментуючи
E-mail:

Додати коментар

 
Имя:
Пароль: (если зарегистрирован)
Email: (обязательно!)
captcha

теги форматирования

добавить смайлы
 
Підписатись на коментарі по e-mail  

День в фотографіях Всі фотографії

Актуальні теми Всі актуальні теми